Newsletter MaliCiekawscy.pl
Chcesz wiedzieć o nowościach i promocjach? Podaj swój e-mail:
Producenci

Darmowa dostawa

POCZTEX KURIER 48 - zakupy powyżej 250,00 zł

Kurier - zakupy powyżej 300,00 zł

Darmowa dostawa (Poczta Polska) już od 250,00 zł.

Pakujemy na prezent

Metoda Montessori w praktyce – najlepsze zabawki i pomoce
Metoda Montessori w praktyce – najlepsze zabawki i pomoce

Przedszkole Montessori, szkoła Montessori, wychowywanie metodą Montessori – każdy z nas spotkał się na pewno z takimi określeniami, ale cóż one tak naprawdę oznaczają? Kim była profesor Maria Montessori i co wyróżnia jej metodę wychowawczą? Czy możemy sami wychowywać dzieci w duchu Montessori? A jeśli tak, to jakie zabawki nam w tym pomogą?

 

Metoda Montessori – czym to się je?

Maria Monetssori była bardzo pilnym obserwatorem dzieci, przez lata uczyła się ich sposobu funkcjonowania i patrzenia na świat. Przez ponad 50 lat rozwijała swoją metodę wspomagania dzieci w ich naturalnym dążeniu do samodzielności. Zauważyła, że dzieci traktują naukę jako wspaniałą zabawę, która sprawia im wielką radość, o ile mają pozostawioną własną przestrzeń do odkrywania świata, a nie mają „przekazywanej wiedzy” przez dorosłych.

Zatem w metodzie Montessori należy zapewnić dzieciom tzw. Przygotowane Otoczenie, dostosowane do ich wieku i możliwości, w którym dzieci będą mogły swobodnie pracować i przeprowadzać swoje małe eksperymenty.

Zabawki Montessori – czyli które?

Dobrej jakości, starannie wykonane, w miarę możliwości z naturalnych materiałów, przedstawiające świat rzeczywisty. Zabawki mają rozwijać i uczyć, czyli w zasadzie wszystkie powinny być edukacyjne, ciężko rozróżnić co jest jeszcze zabawką, a co już pomocą naukową – ale właśnie o to chodzi, ponieważ nauka powinna odbywać się przez zabawę.

Istnieje cały szereg zabawek opracowanych przez zespół Marii Montessori, jednak wiele „zwykłych” zabawek również wpisuje się w ten nurt.

W metodzie Montessori nie ma natomiast miejsca na plastikową tandetę, bajkowe księżniczki i superbohaterów, zielone krowy, uśmiechnięte warzywa oraz elektroniczne gadżety. Pokazujemy dziecku świat rzeczywisty – prostota przede wszystkim.

Oddziaływanie na zmysły – co dla malucha?

Niemowlęta będą się bawić wszystkim, co wpadnie im w rączki, zadbajmy zatem, by były to ciekawe przedmioty, wszechstronnie stymulujące zmysły. Wybierzesz zwykły kocyk? A może lepiej kocyk uszyty z materiałów o różnej teksturze i kolorach do tego jeszcze z dodatkowymi metkami – idealne do miętoszenia w małych łapkach, ciekawe jak smakują…

Zabawki Montessori dla maluchów

A może kostki manipulacyjne, z naszytymi wizerunkami zwierzątek, a w środku dzwoneczek – tylko jak się do niego dostać – niech maluch kombinuje, potrząsa, ściska. Czym by jeszcze zająć małe rączki: może kolorowa grzechotka? Połączenie drewna i różnych tkanin, miękka i bezpieczna. To wszystko i znacznie więcej od Snoozebaby – oni kochają maluszki tak jak my.

 

Puzzle i układanki – idealne zabawki Montessori

Doskonały pomysł na zabawę, tylko niech nawiązują do otaczającego nas świata. Dla małych dzieci sprawdzą się kostkowe układanki Pilch, do wyboru maszyny budowlane i rolnicze, pojazdy, zwierzęta wiejskie, safari lub żyjące na łące.

Puzzle i układanki Montessori

Ciekawą propozycją jest układanka Zjawiska Pogodowe – także od Pilch.  Starszakom proponujemy ułożenie mapy świata (np. Buiten Speel albo Mudpuppy) albo nawet nieba (od The Purple Cow).

Nauka liczenia i pisania – wprowadzenie

Według metody Montessori dzieci powinny rozpocząć naukę cyfr i liter dość wcześnie, ok. 4-5 roku życia, gdy szybciej opanują tę umiejętność, poczują się pewniej i będą bardziej samodzielne, a umiejętność czytania, pomoże im dalej rozszerzać swoją wiedzę.

Zabawki Montessori do liczenia

Dla maluchów należy przygotować wygodne pomoce Montessori, np. drewniane litery i cyfry, ale także różnego rodzaju liczmany, zabawki pozwalające „zobaczyć” matematykę: pojęcia większy i mniejszy zrozumieją ustawiając piramidy Scratch albo domki Pilch. Czym jest symetria? Dowiedzą się grając w grę Buiten Speel. Uda im się także dotknąć czasu, gdy będą mogły przestawiać zegar albo kalendarz przygotowany specjalnie z myślą o nich. 

Pomoce Montessori – świat dorosłych w miniaturze

Pokazujemy dziecku otaczający nas świat, rodzice majsterkują? Sprawmy dziecku jego własny, mniejszy zestaw konstrukcyjny lub stolarski (od SES Creative).  A może pociąga nas rękodzieło? Czemu nie miałoby spróbować tego nasze dziecko? Tkanie na krośnie SES albo szycie bezpiecznymi narzędziami czy tworzenie własnej biżuterii. Świat stoi przed twym dzieckiem otworem, pomóż mu tam wejść.

A dla mniejszych dzieci świetnym wstępem do wszelkiego rodzaju prac ręcznych będzie przeplatanie sznureczka przez otwory w drewnianej zabawce przeplatance Bumerangi od PILCH albo nawlekanie drewnianych koralików z zestawu Uczę się od SES Creative.

Metoda Montessori to nic innego jak mądre podążanie za dzieckiem, obserwowanie jego aktualnych potrzeb i możliwości oraz dyskretne podsuwanie mu narzędzi, by samodzielnie mogło odkrywać świat i stać się pewnym siebie człowiekiem.

 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl