Newsletter MaliCiekawscy.pl
Chcesz wiedzieć o nowościach i promocjach? Podaj swój e-mail:
Producenci
Promocje
Pamietnik zamykany na kłódkę Syrenka Mudpuppy
Pamietnik zamykany na kłódkę Syrenka Mudpuppy
44,99 zł 24,99 zł
szt.
Magnetyczne postacie Roboty Mudpuppy
Magnetyczne postacie Roboty Mudpuppy
74,99 zł 44,99 zł
szt.
PUZZLE GDZIE MIESZKAJĄ ZWIERZĘTA THE PURPLE COW
PUZZLE GDZIE MIESZKAJĄ ZWIERZĘTA THE PURPLE COW
38,99 zł 19,99 zł
szt.

Darmowa dostawa

POCZTEX KURIER 48 - zakupy powyżej 300,00 zł

Kurier - zakupy powyżej 350,00 zł

Darmowa dostawa (POCZTEX KURIER 48) już od 300,00 zł.

Pakujemy na prezent

Tanie zabawki z Chin zagrażają życiu Twojego dziecka. Czy warto kupować na AliExpress?
Tanie zabawki z Chin zagrażają życiu Twojego dziecka. Czy warto kupować na AliExpress?

Jako właściciele sklepu z zabawkami, bardzo często spotykamy się z opinią, że zabawki jakie mamy w sprzedaży dużo kosztują. Nasz asortyment bardzo porównywany jest do oferty chińskiego portalu zakupowego, gdzie “PRAWIE identyczne widziałam za ułamek ceny”. Za kilka dni Dzień Dziecka. Być może tak jak wielu rodziców i dziadków kupicie maluchom zabawkowe prezenty. Z tej okazji chcemy Wam przypomnieć jakie zagrożenia niosą ze sobą zakupy u nieznanych sprzedawców z drugiego końca świata oraz co zyskujecie kupując swoim dzieciom zabawki w sklepie MaliCiekawscy.pl.   

Uwaga niebezpieczeństwo!

“Niebezpieczne zabawki z Chin”, “Chińskie zabawki zawierają substancje trujące”, “Ftalany w zabawkach z Chin”, “Zabawki z Chin, czyli bubel goni bubel”... Takie nagłówki pojawiają się w prasie i w sieci częściej niż białe kozaki na “Pudelku”. Wśród zabawek kontrolowanych przez Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcję Handlową nawet 45% wszystkich zabawek sprowadzanych z Państwa Środka nie spełnia norm jeśli chodzi o zawartość szkodliwych substancji - przede wszystkim ftalanów mogących powodować zaburzenia rozwoju, problemy neurologiczne, alergie, nowotwory, czy bezpłodność w wieku dorosłym. Dane te dotyczą zabawek które trafiły do Polski w legalny sposób i trafiły do krajowej dystrybucji. Aż strach pomyśleć jak wygląda kwestia bezpieczeństwa, gdy zabawki zamawiane są bezpośrednio od chińskich dostawców, z pominięciem oficjalnych kontroli.

Oczywiście zabawki z zewnątrz wyglądają często równie dobrze jak ich bezpieczne odpowiedniki - rodzice nie mogą mieć pewności, czy kupione zabawki spełniają europejskie normy i są bezpieczne. “Ftalany najczęściej występują w miękkich, plastikowych zabawkach - lalkach, zwierzątkach do kąpieli, kucykach i jednorożcach, maskach karnawałowych, piłkach, skakankach, gryzakach, grzechotkach, samochodzikach z miękkimi oponami. To właśnie w tych importowanych z Chin zabawkach, szczególnie w lalkach i maskach na Halloween, poziomy zawartości ftalanów były rekordowe. Jednak przedstawiciele instytucji rządowych zwracają uwagę, że problem dotyczy również wózków dziecięcych, wózków dla lalek, niektórych kosmetyków, a także dziecięcych fotelików samochodowych.” - podaje portal wgospodarce.pl.

Rodzice kupujący zabawki mają zazwyczaj świadomość, że gwarancją bezpieczeństwa zabawek jest symbol "CE", który obowiązkowo powinien znaleźć się na opakowaniach. Może być to jednak mylące -  znak ten mówi jedynie, że producent deklaruje, iż jego produkt jest bezpieczny, co niestety nie zawsze pokrywa się z prawdą. Umieszczenie go jest obowiązkowe jeśli zabawki mają trafić na rynek europejski, więc producenci nierzadko drukują go z automatu.

Szkodliwe substancje nie są jedynym problemem chińskich zabawek. Ich wykonanie jest niekiedy tak słaby, że nawet  przy delikatnej manipulacji odpadają od nich elementy. Każde obce ciało w okolicach jamy ustnej czy dróg oddechowych to duże niebezpieczeństwo dla maluchów. Gdy dziecko połknie jakąś część, może się udławić lub rozchorować. Szczególnie niebezpieczne są niewielkie baterie źle umocowane w zabawkach.

Nieetyczne zabawki

Zagrożenie jakie niosą chińskie zabawki dla polskich dzieci to tylko jedna strona medalu. Warunki pracy w chińskich fabrykach monitorowane przez organizację China Labor Watch pogorszyły się w ciągu ostatnich 15 lat. Do podstawowych naruszeń należą nielegalne, wyczerpujące nadgodziny, brak szkoleń BHP oraz jasnych procedur, brak odzieży ochronnej i maseczek, brak ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Chińscy dostawcy nagminnie łamią prawa pracownicze i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nazbyt często przy produkcji zabawek zatrudniane są dzieci oraz młode dziewczyny - pracownicy łatwi do zmanipulowania i podatni na zastraszanie. Weźcie to pod uwagę kupując tanie, chińskie zabawki na chińskich portalach.

Jakie zabawki kupować?

Niestety, nie ma bazy danych podającej do publicznej informacji przedsiębiorców i dostawców, którzy sprowadzają i sprzedają niebezpieczne i nieetyczne zabawki. Obecność metali ciężkich, trujący płyn do baniek mydlanych, toksyczny klej i farby, wypadające włosy to tylko niektóre problemy z jakimi każdego dnia borykają się rodzice kupujący tanie, chińskie zabawki. Jak się przed nimi chronić? Kupuj zabawki od sprawdzonych, zaufanych producentów, w renomowanych polskich sklepach.

Zabawki produkowane w Europie, w szczególności w Polsce to korzyść dla wszystkich. Lokalna produkcja daje miejsca pracy. Transport na mniejsze odległości w mniejszym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Europejskie standardy produkcji są dużo wyższe, a ich stosowanie łatwiejsze do skontrolowania. Jeśli zabawka kosztuje kilka złotych albo mniej, to prawdopodobnie właśnie tyle jest warta. Warto kupować mniej ale lepiej. Na zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci nie warto oszczędzać.

Co polecamy?

Wbrew popularnym opiniom, nie wszystkie zabawki dostępne na polskim rynku produkowane są w Chinach. Jeśli nie przekonuje Cię kupowanie zabawek wytwarzanych w Państwie Środka, nawet tych sygnowanych przez znane, międzynarodowe marki może spodobają Ci się zabawki produkowane lokalnie, w Europie:

Zabawki Pilch - produkowane w Polsce, drewniane zabawki edukacyjne w duchu Montessori: http://bit.ly/drewniane-zabawki-pilch 

Klocki Plus-Plus - produkowane w Danii, perfekcyjnie wykonane klocki do kreatywnej zabawy: http://bit.ly/plus-plus-klocki 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl